NicProxy Alan Adı Kayıt Operatörü

ICANN-Akredite Kayıt Operatörü

Türkiye'nin İlk Profesyonel
Kayıt Operatörü

Güven. Müşteri Memnuniyeti.
Tecrübe. Çözüm.

Müşteri Girişi

Akreditasyon ve yeniTLD Programı Danışmanlık Hizmetleri

ICANN Alan Adı Kayıt Operatörü Akreditasyon Danışmanlığı

NicProxy® bir Türk firması olarak ICANN Akreditasyon sürecini kendi bünyesinde başarıyla tamamlamış, profesyonel servis ve ürünleri ile Türkiye'de ve dünyada sektörün lider firmalarından olmaya adaydır. Akreditasyon sürecindeki tüm gerekli teknik şartlar ile yeterlilikleri ve finansal koşulları sağlayarak Mart 2009'dan itibaren kendi merkezi kayıt sistemini yönetmektedir.

Sektördeki tecrübesi ve güçlü iletişim yeteneği ile NicProxy, Türkiye'de Alan adı sektöründe profesyonel olarak hizmet vermek isteyen tüm firmalara ve kurumlara ICANN-Akreditasyon sürecinde danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Sorularınız için satış ekibimiz ile sales@nicproxy.com e-mail adresinden veya +90 212 2132963 nolu telefondan iletişim kurabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

ICANN Akreditasyon prosesi ile ilgili halka açık olan ICANN Web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

ICANN yeniTLD Programı Hakkında

NicProxy ICANN yeni gTLDs programını ve aşamalarını yakından takip ederek süreçler ve sistem hakkında ilgili firma ve kurumlara danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

ICANN yeni üst düzey alan adları kapsamında üç ana grupta bilgi sunmaktadır:

  • Jenerik üst düzey alanlar (Generic Top-Level Domains)
  • Ulusallaştırılmış alan adları (Internationalized Domain Names)
  • IDN ülke kodlu üst düzey alanlar Fast Track prosesi (IDN ccTLD Fast Track Process)

Jenerik üst düzey alanlar (Generic Top-Level Domains)

Programın en önemli adımları ICANN'de global internet politakasını koordine eden Generic Names Supporting Organization (GNSO) tarafından politika geliştirme işinin tamamlanması ve bir dizi önerilerin Ekim 2007 yılında kabul edilmesiyle atıldı. Şu anda mevcut toplam 21 adet jenerik üst düzey alanlar (gTLDs) sunulmaktadır: Başlangıçta .com .edu .gov .int .mil .net .org .arpa, 2000 yılında .aero .biz .coop .info .museum .name .pro ve 2004 yılında da .asia .cat .jobs .mobi .tel .travel onaylanmıştır.

Program yeni ASCII ve IDN TLD'leri ile internet kullanıcılarına dijital kimlikler yaratmak için yeni fırsatlar sağlamayı hedeflemektedir. Kendi isimlerini bir üst-düzey alan olarak yönetmeyi arayan marka sahipleri, firmalar ve organizasyonlar gelecekteki marka yönetimleri için yeni TLD programının erken döneminde bu haklarını korumakla ilgilenebilirler. .com alan adlarının sınırlı müsaitliliği ile, bazı firmalar kendi pazarlama ihtiyaçlarını karşılamak için yeni TLD'leri erken kabul edenlerden olmayı tercih edebilirler. Topluluklar ve coğrafi üst-düzey alanlar .blog, .marka, .city gibi için de başvuru fırsatları olacaktır.

Yeni TLD'lerden bazı örnekler: .london, .brand, .berlin, .hotel. Türkçe IDN destekli yeni TLD için de şimdi.blog veya popüler.blog gibi ikinci seviye alan adları örneklenebilir.

Ulusallaştırılmış alan adları (Internationalized Domain Names)

Internationalized Domain Names (IDNs) lokal dil karakterleri tarafından sunulan alan adlarıdır. Bu alan adları ASCII olmayan alfabelerden (örneğin, Türkçe veya Çince) rakkam veya karakterler içerebilir. Alan adlarında ASCII'den farklı karakter setlerinide uygun hale getirmek için Internet topluluğunda büyük çalışma devam etmektedir.

NicProxy .com, .net, .cc ve .tv alan adı uzantılarında programın bu kapsamında müşterilerine Türkçe IDN desteğini sunmaktadır. IDN destekli alan adı uzantıları için testbüfesi.com veya büyükyapım.tv gibi alan adları örnek gösterilebilir.

IDN ülke kodlu üst düzey alanlar Fast Track prosesi (IDN ccTLD Fast Track Process)

new gTLDs Program, IDN ccTLD Fast Track ProcessAraştırmalar Internet kullanıcısının %60'nın lokal dilinin ingilizce olmadığı, ancak internet kullanımında baskın dilin ingilizce olduğu ortaya çıkmıştır.

ICANN'in IDN country-code Fast Track programı, ikinci seviye alanlara IDN desteğini, ülke kodu uzantıları içinde uygulamayı hedefleyen, lokal dil ve karakter setlerinin (Çince, Arapça, Rusça gibi) kullanımını destekleyen programdır.

Referans: ICANN new TLDs Program

Hemen başvur!

Nasıl NicProxy bayisi olabilirim? Bayi programı hakkında detaylı bilgi

NicProxy Haber

Tüm duyuru ve haberler  NicProxy RSS

Test Sorgusu

www.